Śniegołapy pełnią jedną z ważniejszych funkcji na pokryciu dachowych. Zatrzymują one śnieg zalegający na dachu i zapobiegają wypadkom, które mogą spowodować osuwające się bryły śniegu. Ktoś przechodzący obok domu, mógłby doznać uszczerbku na zdrowiu przez spadające płaty puchu, w którym często też, jest zamarznięta woda. Dlatego lepiej zamontować śniegołapy na dachu, ponieważ ochronią one nie tylko przechodniów, ale i nasze rynny.
Śniegołapy – funkcje i właściwości
Śniegołapy montuje się na pokryciu dachowym, które może stanowić, np. blacha trapezowa. Ich zadaniem jest zatrzymanie płatów śniegu tak, by biały puch nie spadał z dachu, tylko topił się pozostając na poszyciu. Dzięki temu rynny nie są zagrożone oberwaniem pod wpływem ciężkiej warstwy śniegu, ale przyjmują jedynie wodę, która spływa do nich, gdy ten zaczyna się roztapiać. Jak więc widać na tym przykładzie, dach bez śniegołapów wiele traci. A z czego wykonuje się te elementy i dlaczego jeszcze powinny znajdować się na każdym zadaszeniu? Sprawdzimy to poniżej.
Śniegołapy – na jaki dach?
Śniegołapy wykonane są z wysokiej klasy blachy. Dzięki temu nie rdzewieją i nie odkształcają się pod wpływem napierającego na nie śniegu. Jeśli kupimy je od dobrego producenta, np. od Glinmet, przetrwają lata. Śniegołapy nadają się praktycznie na każde pokrycie dachowe. Bez względu na to, czy na Twoim dachu jest blachodachówka, czy blacha trapezowa, możesz je zamontować. Kolejna zaleta śniegołapów to ich dopasowanie do koloru blachy dachowej. Wystarczy wybrać barwę tego akcesorium z palety RAL w odcieniu koloru dachu.
Dlaczego śniegołapy są ważne?
Wiele osób pomija to akcesorium podczas wyboru i montażu pokrycia dachowego. Z uwagi na fakt, że śniegołapy nie są drogie, a kupione z wysokiej jakości materiałów nie wymagają wymiany przez lata, warto zamontować je na dachu. Przedłużą żywotność rynien oraz sprawią, że osobom przechodzącym obok mieszkania nie będzie groziło niebezpieczeństwo pod postacią ciężkich płatów osuwającego się śniegu z pokrycia.