Z czasem kiedy nasz parkiet się zużywa warto go odnowić. Konieczne będzie cyklinowanie, niezależnie jaki rodzaj podłogi drewnianej posiadamy.
Renowację podłogi warto zlecić fachowcowi, który wykona pracę profesjonalnie, szczegóły zleceń można zobaczyć na stronie: http://www.makowiecki-stolarstwo.pl/cyklinowanie-parkietu/. W pierwszej kolejności należy usunąć wierzchnią warstwę lakieru, i wygładzić odpowiednio powierzchnię. Następnie należy dokładnie zbadać podłogę. Deski, czy też parkiet z czasem si rozsycha pozostawiając szczeliny. Należy usunąć je za pomocą specjalnych preparatów. Na tak przygotowaną podłogę możemy położyć pierwszą warstwę lakieru. Po jej położeniu konieczne może być jej przetarcie odpowiednim papierem ściernym. Oczywiście w zależności od wykorzystanych preparatów można wybrać także lakier bezpodkładowy. Po wyschnięciu podłogi pozostaje jej wypolerowanie. Oczywiście należy zwrócić także uwagę na stan listw przypodłogowych może okazać się iż konieczna będzie ich wymiana. Kupując parkiety należy zdawać sobie sprawę z tego, że mogą one zawierać pewne wady. Mogą się one ujawnić dopiero po wycyklinowaniu i lakierowaniu. Nawet najwyższej klasy parkiet może sprawić nam niemiłą niespodziankę.
Jedną z nich mogą być wypadające sęki, dla niektórych sęki są ozdobą podłogi, a dla innych jest to duży mankament. Deszczułki, powinny być bardzo dokładnie przygotowane, ponieważ od nich może zależeć to czy parkiet będzie ruszał się i skrzypiał. Nawet różnice wynoszące pół milimetra będą negatywnie wpływały, na efekt końcowy. Jeżeli parkiet będzie zbyt wyschnięty, przyjmuje się, że poniżej sześciu procent, wówczas może on się deformować. Natomiast, jeżeli położymy parkiet zbyt wilgotny, musimy się liczyć z tym, że przed lakierowaniem, będzie musiał on doschnąć. Ogólny kształt elementu parkietu, parkiet musi być idealnie prosty tak, aby wszystkie elementy dobrze do siebie przylegały. Oczywiście należy również dbać o to, aby użytkować go odpowiednio, aby go zbytnio nie rysować i nic na niego nie wylewać.