Oświęcim (Auschwitz Krakow ) jest zwykłym miasteczkiem w województwie małopolskim.
Żyją tam normalni ludzie, uczą się, pracują… Jednak około 75 lat temu, w pewnym miejscu odbywały się makabryczne, okrutne sceny na ludziach odartych z godności…
Nazistowski obóz zagłady – Auschwitz Birkenau Krakow
Auschwitz (Auschwitz Krakow) jest obozem, który wybudowano w roku 1940. Powiedzieć, że działy się tam straszne rzeczy, to jakby nic nie powiedzieć. Więźniowie obozu skazywani byli na ciężką pracę, przez większość dnia. Słabi „obozowicze” byli pozbawiani człowieczeństwa i mordowani. W ten sposób dowiadywali się, że widniejący napis nad bramą „Arbeit macht frei” – praca czyni wolnym – to poniekąd prawda, gdyż śmierć uwalniała ich od bólu, cierpienia, wstydu, katowania, ciężkiej harówki, a zwłaszcza od nazistowskich oprawców.
Eksperymenty, mordy, odarcia z godności – Auschwitz Tours
Dwa bloki w obozie Auschwitz (Auschwitz Krakow) były końcówką żywota dla wielu więźniów i więźniarek – blok 10 dla kobiet oraz blok 28, będący szpitalem obozowym. W tym pierwszym przeprowadzano eksperymenty na kobietach, które przeważnie podczas nich umierały. Nieludzkie traktowanie płci pięknej, mianowicie jako tani materiał do badań jest nie do zaakceptowania. Odarte z godności, nagie, pozbawione chęci do życia. W tych przerażających eksperymentach brała też udział firma Bayer, która zamawiała transporty więźniów na własne badania.
W bloku 28 znajdował się wspomniany wcześniej szpital obozowy, w którym lekarze SS traktowali bardzo niehumanitarnie chorych. Ze wspomnień wynika, iż choroby praktycznie nie były leczone, w szpitalu tym znajdowali się głównie pacjenci wyczerpani z głodu, którzy mieli biegunkę oraz obrzęki. Na leczenie nie było w ogóle czasu, a lekarze musieli prowadzić skrupulatnie ewidencje chorób.
Natomiast blok 11 był miejscem, gdzie rozstrzelano około 280 więźniów, tylko i wyłącznie Polaków. Nie było wśród nich żadnego obcokrajowca. Tylko Polacy. Był to rok 1942, kiedy doszło do tej bestialskiej, makabrycznej zbrodni. Największa grupowa śmierć w historii obozu Auschwitz (Auschwitz Birkenau Krakow).
Bestialskie traktowanie w Auschwitz Krakow
Nigdy wcześniej nie odbyła się tak liczna, masowa zagłada ludzkiego życia, w tym potwornym miejscu krzyk, płacz i śmierć były na porządku dziennym. Naziści wcielali się w role oprawców, katów, morderców… Trudno jest sobie wyobrazić życie „codzienne” w takim obozie, nie wiedząc czy i kiedy nadejdzie śmierć, bojąc się codziennie o życie, będąc z dnia na dzień coraz słabszym, mając mniej siły. Przydział żywieniowy to była zwykła kpina, a za zdobycie dodatkowego pożywienia były różne kary, niekoniecznie kończące się śmiercią, na przykład chłosta lub przydzielenie do karnej kompanii, która wykonywała najcięższe prace w obozie.
Czy da się wyjść z piekła? – Auschwitz Birkenau Krakow
Mogłoby się wydawać, że z tego okrutnego miejsca otoczonego płotami nie da się uciec, jednak znalazło się kilku więźniów, którym udało się uciec na wolność, z dala od mordu, tortur, okropności. Pierwsza ucieczka miała miejsce na samym początku utworzenia i funkcjonowania obozu. Polak, Tadeusz Wejrowski, przy pomocy rodaków, uciekł w przebraniu roboczym. Jednak gdy ucieczka wyszła na jaw, pięciu robotników zostało skazanych na obóz.
Ucieczek było więcej, ale nie wszystkie były udane. głównie skutkowało to śmiercią. Czy można było tego uniknąć? Skąd tyle nienawiści było w nazistach? Dlaczego bestialsko człowiek traktował innego człowieka? Tak wiele pytań, a odpowiedzi tak niewiele… Trzeba zastanowić się nad tym, co się tutaj wydarzyło. Obóz Auschwitz (Auschwitz Birkenau Krakow) powinien być dla wszystkich narodów przykładem, jak nie powinno postępować się z drugim człowiekiem. Cierpienie dla zabawy nie powinno mieć w ogóle miejsca. Naziści byli bardzo brutalni, bestialscy, potworni, nieczuli na krzywdę i błagania drugiego człowieka. Cały świat powinien spojrzeć, ile tysięcy ludzi zostało brutalnie zamordowanych, ile osób zginęło z głodu, wycieńczenia czy też z powodu różnych chorób. Zróbmy tak, aby w przyszłej historii, tym i przyszłym milenium, i następnych nie było takich potworności i krzywd od człowieka dla człowieka.