Klasycznym sposobem na usztywnienie konstrukcji budynku i powstrzymanie ścian, jak również stropu przed ewentualnym pękaniem, jest wykorzystanie zbrojenia fundamentów.
Zbrojenie fundamentów, obejmuje zastosowanie takich elementów, jak ławy oraz pręty. Przede wszystkim, tworzenie zbrojenia fundamentów, rozpoczyna się od układania zbrojenia ław. Ten etap zbrojenia fundamentów, obejmuje w głównej mierze użycie prętów podłużnych. Pręty podłużne w zbrojeniu ław, powinny zostać zakotwione, z czego najważniejsze punkty wykonania zakotwienia, to narożniki oraz elementy, gdzie następuje krzyżowanie się ław. Korzystne jest także dodatkowe wzmocnienie zakotwiczenia, poprzez modyfikację umieszczonych już w podłożu budynku prętów. Modyfikacja ta, przeprowadzona może zostać przede wszystkim na jeden z dwóch sposobów.
Pierwszy sposób, obejmuje wygięcie końcowych części prętów, tak by utworzyć z nich kąt prosty.
Wygięte pręty, doprowadzą ostatecznie do połączenia ze sobą ław poprzez pozycję kontaktową; pręty jednej ławy, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, złączą się w efekcie tej modyfikacji z prętami ławy prostopadłej. Możliwe jest także wykorzystanie dodatkowych prętów kotwiących. Pręty kotwiące, powinny mieć taką samą średnicę, jak pozostałe pręty, wykorzystane w dotychczasowym procesie zbrojenia fundamentów. Prócz samego zbrojenia, bardzo ważna jest także otulina betonowa, jaką układa się wokół ukończonego już zbrojenia. Obecnie firmy zajmujące się zbrojenia mi, mogą zakupić różnego akcesoria ułatwiające przygotowanie zbrojenia, bardzo dobrym pomysłem są dystanse plastikowe pod zbrojenie, dzięki którym będziemy mogli szybko ułożyć odpowiednie odległości, długości drutów. Ułatwiają one także wiązanie, pozwalają utrzymać całe zbrojenie na odpowiedniej wysokości. Z pewnością jest to bardzo dobry pomysł na przyspieszenie pracy, w tym przypadku możemy zastosować kilkadziesiąt różnego rodzaju dystansów, mogą posiadać różne szerokości, umożliwiając rozkładanie drutów zbrojeniowych na różne zastosowania.