Panele słoneczne montujemy na na dachu na najbardziej nasłonecznionej części, najczęściej są przymocowane do aluminiowego systemu montażowego, który jest przymocowany do dachu zwykle bezpośrednio do krokwi.
Gdy świeci słońce, panele wytwarzają prąd stały, który kierowany jest do falownika, aby wytworzyć prąd przemienny który jest wykorzystywany przez urządzenia w domu. Oczywiście panele najlepiej działają w świetle słonecznym jednak nadal będą generować energię, gdy niebo będzie częściowo zachmurzone. Prąd przemienny płynie z falownika do skrzynki bezpieczników, skąd energia elektryczna przepłynie bezpośrednio do urządzeń w naszym domu. Oprócz ogniw słonecznych istnieją również słoneczne systemy termiczne. Zawierają one kolektory słoneczne, które absorbują energię słoneczną przez absorber i przekształcają ją w energię cieplną. Ta energia cieplna jest następnie przenoszona do zbiornika wypełnionego wodą. Za pomocą wymienników ciepła energia cieplna może być następnie wykorzystana do przygotowania gorącej do celów grzewczych. Słoneczne kolektory termiczne są również wykorzystywane do chłodzenia termicznego. Dzisiaj energia słoneczna jest jednym z najtańszych rodzajów wytwarzania energii.
W związku z niską emisją CO2 tego rodzaju generacji udział energii słonecznej będzie nadal znacznie wzrastał. Istnieje szeroki zakres wykorzystania energii słonecznej.
Dotyczy to zarówno systemu fotowoltaicznego na dachach domów prywatnych i nieruchomości komercyjnych w celu samowystarczalności, jak i wykorzystania paneli słonecznych w wynajmowanych nieruchomościach mieszkalnych w celu zaopatrzenia najemców w energię elektryczną, aż po wykorzystanie dużych systemów słonecznych na otwartej przestrzeni. Obecnie coraz częściej na domach możemy zobaczyć instalacje fotowoltaiczne Ełk jest miastem w którym również znajdziemy wiele domów, które posiadają zamontowane kolektory słoneczne. Oczywiście trzeba będzie wybrać odpowiedni kierunek, musi być to najbardziej nasłoneczniona część dachu.